Pro-Qaly Egészségügyi és Szolgáltató Kft.

Oralis hormonális fogamzásgátlók

Melyik az ideális hormonális fogamzásgátló?
A nő számára legmegfelelőbb fogamzásgátló kiválasztása érdekében az orvosoknak ismerniük kell az aktuális használati útmutatót, a klinikai irányelveket és a legújabb kutatási eredményeket.
Nem biztos, hogy egy új hormonális fogamzásgátló, ami egyben drágább is lehet, mindenkinél javasolható. Mind az ösztrogén tartalom, mind a progeszteron fajtája előnyös, de egyúttal KÁROS hatással is járhat.
 
A mellékhatások közül legfontosabb a fokozott véralvadással járó elváltozások és következményeik. 
 A vénás tromboembólia (VTE) kialakulásának kockázata bármely hormonális fogamzásgátló alkalmazása esetén az első évben, vagy a használat legalább 4 hetes megszakítása utáni újrakezdéskor a legmagasabb, és nő a kockázat egyes hajlamosító tényezők megléte esetén.
Ugyanakkor azt is lényeges tudni, hogy egyes "modern" fogamzásgátlók összetétele is hajlamosít vénás trombózis kialakulására.
 
Újabb vizsgálatok szerint a gesztodén/desogesztrel/drospirenon hatóanyag tartalmú készítményeknél 1,5-2,0-re nőhet a trombózis kockázata a "hagyományos" levonorgesztrelt tartalmazó készítményekhez viszonyítva.
 
A vénás throboembólia (VTE) rizikófaktorok idővel változnak és az egyéni kockázatot időről-időre újra kell értékelni. A minél korábbi diagnózis felállításához minden tünettel jelentkező nőt meg kell kérdezni arról, hogy szed-e valamilyen gyógyszert, illetve" szed-e kombinált hormonális fogamzásgátlót".  A tromboembóliák jelentős részét nem előzi meg semmilyen nyilvánvaló jel vagy tünet.
Ismert, hogy az artériás oldal  (szívinfraktus vagy az agyvérzés/gutaütés) kialakulásának kockázata is fokozódik a kombinált hormonális fogamzásgátlók használatával, azonban jelenleg még nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű adat a különböző készítmények közül kockázatkülönbség bizonyítására.
 
A gyógyszer felírása előtt az orvosnak tájékoztatni kell a pácienst arról, hogy a VTE kialakulásának kockázata az egyes készítményekre vonatkozóan eltérő.
Meg kell vele beszélni továbbá, hogy jelenlegi kockázati tényezői hogyan befolyásolják a VTE és az ATE (vénás és artériás thromboembolia) kialakulásának kockázatát, illetve fel kell mémi a páciens elvárásait a készítménnyel szemben.