Pro-Qaly Egészségügyi és Szolgáltató Kft.

HPV védőoltás

A HPV ÉS A CERVIX RÁK

Jelenleg a humán papillóma vírusnak (HPV) 150 típusa ismert.

Ezek közül kb. 30 terjed nemi kapcsolattal.

Ezeket a típusokat két fő csoportra osztják a rák kialakulása szempontjából:

  • alacsony kockázatú szerotípusok
  • magas kockázatú szerotípusok

Alacsony kockázatúak: 6, 11, 40, 42, 43, 44, 53, 54, 61, 72, 73, 81

Magas kockázatúak: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68.

A HPV 16, 18-as típusai tehetőek felelőssé a méhnyakrákos esetek 60-70 százalékért, míg a HPV 6 és 11-es típusai okozzák a szemölcsös megbetegedések 90 százalékát.

Az epidemiológiai tanulmányok szerint a HPV fertőzőképessége igen magas, de a fertőzött betegek csak kis hányadában (20%), elsősorban a perzisztáló, magas kockázatú vírussal fertőzött betegekben következik be a többlépcsős malignus transzformáció.

Átlagosan 7-11 év alatt alakul ki az invazív carcinoma a rákot megelőző sejtelváltozások (CIN I-CIN III) talaján.

Az American National Cancer Institute vizsgálata szerin a HPV 16 vagy 18-al fertőzöttek 10 százalékánál három éven belül alakul ki CIN III, invazív rákot megelőző állapot. (A többi típussal történő fertőzés esetén ez az arány 4%-os)

A fertőzött nők 20 %-nál alakul ugyanezen állapot 10 éven belül. (A többi típusnál 7%-ban alakul ki 10 év alatt az invazív rákot megelőző állapot.)

 

A HPV fertőzés és a cervicalis carcinoma kialakulása közötti kapcsolat tehát igazolt.

 

HPV ELLENI VÉDŐOLTÁSOK

A 2 komponensű vakcina a HPV 16, 18;

A 4 komponensű: HPV 6, 11, 16, 18;

A 9 komponensű: a HPV 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 ellen nyújt védelmet.

 

Ajánlott a szexuálisan aktív időszakot megelőzően megkapni a vakcinát.

Ennek oka, hogy az oltás abban az esetben adja a legteljesebb védelmet, ha előtte a vakcinában található vírustípusok egyikével sem fertőződtek meg.

A szexuálisan aktív nők szintén részesülhetnek a vakcina védelméből, viszont a kialakuló védelmet korlátozhatja az éppen zajló HPV-fertőzés.

A 26 év feletti nőkön végzett klinikai vizsgálatok eredményei alapján a daganatkeltő HPV-fertőzés elleni védőoltás ebben a korosztályban is nagy fokban hatékony és biztonságos. HPV-n átesett nőknek is javasolt a HPV elleni védőoltás beadatása.

A HPV DNS pozitív, de citológiailag negatív nők is részesülhetnek HPV elleni védőoltásban, mert a HPV 6 és 18 törzsekkel való együttes fertőzöttség valószínűsége igen kicsi. Ezeknél a nőknél a HPV elleni oltás teljes védelmet nyújt az ellen a vírustörzs ellen, amivel az oltás beadásakor nem fertőzöttek, és részleges védőhatást válthat ki a fertőzést okozó törzs ellen is.

Másképpen fogalmazva. Bár az aktív szexuális életet élő nők körében gyakori a HPV vírus valamelyik altípusával történő fertőzöttség, legtöbbjük nem fertőződött mindegyik olyan magas kockázatú típussal, amelyre az oltóanyag védelmet nyújt. Ezért - előzetes HPV tipizálást követően -  ilyen esetekben is van értelme a védőoltásnak, a jövőbeli rákkeltő HPV típussal történő fertőzés megelőzése érdekében.

Azt azonban fontos tudni, hogy a HPV elleni védőoltás hatását főleg olyan fiatal nőkön vizsgálták, akik a négy HPV-típus közül egyik fertőzésnek sem voltak még kitéve.

A tanulmányok azt mutatták, hogy a vakcina közel 100 százalékos hatékonysággal képes megelőzni a HPV négy típusa által okozott betegségeket, ideértve a rákmegelőző méhnyak-, szeméremtest- és hüvelyelváltozásokat és a genitális szemölcsöket.

A vakcina nem gyógyítja meg a már meglévő HPV-fertőzéseket, genitális szemölcsöket, rákmegelőző vagy rákos állapotokat.

Jelenleg még nem ismert, hogy a HPV-vakcina mennyi ideig biztosít védelmet. A kutatásokban eddig figyelemmel kísért periódusban a védettség megfelelő volt.

További kutatásokra van szükség, hogy megállapítsák, szükség lesz-e a későbbiekben megerősítő oltásra.

 

ALKALMAZÁS FÉRFIAKNÁL

A HPV-vakcina alkalmazható a 9-15 éves fiúk és a 16-26 éves férfiak számára. A HPV-oltás hatásos a genitális szemölcsök és ritkább rákfajták megelőzésére.

 

TERÁPIÁS ALKALMAZÁS LEHETŐSÉGEI

Jelenleg kísérletek vannak folyamatban a HPV vakcinák terápiás alkalmazásának lehetőségéről.

A profilaktikus vakcinákkal ellentétben, amelyek specifikus antitestek és memória B-sejtek indukálására támaszkodnak, a terápiás vakcinák megpróbálják erősíteni a HPV T-sejt adaptív immunitását.

 

LÁSD MÉG

Nőgyógyászati rákszűrés

Rákszűrés- Kiegészítő vizsgálatok