Pro-Qaly Egészségügyi és Szolgáltató Kft.

PCOS kérdések-válaszok

MI a PCOS?

A polycystas ovarium szindróma a nők leggyakoribb endokrin és anyagcsere betegsége. A különböző klinikai formában jelentkező betegség kardinális tünetei közé tartoznak a hyperandrogén bőrtünetek és/vagy emelkedett szérum androgén szintek, oligo- vagy amenorrhoea, anovuláció miatt kialakuló meddőség és esetenként a petefészek polycystas szerkezete.

Korábbi vizsgálat során PCO-t diagnosztizáltak ultrahanggal. Mit tegyek?

Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a kórkép névadó tünetének észlelése, az ultrahanggal felfedezhető polycystás petefészek szerkezet (PCO), nem azonos a szindrómával (PCOS)! Nőgyógyászati ultrahang vizsgálat során az ovariumok polycystas  / policisztás szerkezete nem ritka, populációs vizsgálatok szerint prevalenciája elérheti a 21 %-ot .

A PCO hátterében a follikulusok nem megfelelő  fejlődése / ovulációs zavar állhat; gyakori a pubertás korai vagy középső szakaszában, társulhat táplálkozási zavarokkal, a mellékvese fokozott androgén termelésével vagy hyperprolactinaemiával.

Polycystas jellegű ovárium tehát sokszor észlelhető olyan esetekben is, amikor ANNAK KLINIKAI JELENTŐSÉGE NINCS!

A nem megfelelő módszerrel és gyakorlattal végzett ultrahangvizsgálat ezért túldiagnosztizálhatja a PCOS-t és további vizsgálatok nélkül - feleslegesen - metformin kezelés indikációját is jelentheti.

 

Miért különbözhetnek az orvosi vélemények?

1. Részben azért, mert különböző diagnosztikus kritériumokat használnak.

2. A PCOS diagnosztikája és kezelése során nem alkalmazzák a legújabb kutatási eredményeket.

NEM elég a vélemény "úgy gondolom", hanem fel kell használni a legmagasabb szintű kutatási eredményeket, azaz a bizonyítékokon orvoslást  (EBM) kell alkalmazni a klinikai döntések meghozatala során.

A kutatások gyakorlati alkalmazásával javítható az adott beteg ellátásának eredményessége, csökkenthető az alkalmazott diagnosztikus vagy terápiás beavatkozások kockázata. Fontos ismerni az alkalmazott diagnosztikus teszt megbízhatóságát, szenzitivitását (érzékenységét), specificitását (fajlagosságát),  illetve a pozitív és a negatív prediktív értékét.

Az új diagnosztikus tesztek csak megbízható kutatások alapján vezethetők be a gyakorlatba. A PCOS diagnosztikája területén is további bizonyítékok szükségesek annak érdekében, hogy pontosítani tudjuk az alkalmazott tesztek megbízhatóságát és a klinikai gyakorlatban történő eredményesebb és hatékonyabb felhasználásukat. Ehhez jól megtervezett klinikai epidemiológiai vizsgálatok, a diagnosztikus egészségügyi technológiák értékelése (HTA), illetve a gyakorló orvosok részéről ezek figyelembe vétele szükséges. Egy diagnosztikus eljárás bevezetésénél és alkalmazásánál figyelembe kell venni, hogy az adott diagnosztikus vizsgálatra vonatkozó kutatás mennyire valid, milyen a vizsgálati elrendezése, azaz milyen szintű bizonyíték áll rendelkezésre.

A terápiák gyakorlati alkalmazásánál lényeges szempont, hogy az alkalmazott terápiás technológia hatásosságát, illetve eredményességét milyen szempontból vizsgálták. A vizsgált változók két fő csoportra oszthatók:

  1. Intermedier eredmény (pl. inzulin szint)

  2. Kemény végpont (pl. szívinfarktus (AMI), stroke, cukorbetegség)

Az intermedier eredményt könnyebb mérni, de a rosszul kiválasztott intermedier eredménynél előfordulhat, hogy az abból nem lehet következtetni a végső eredményre (pl. halálozásra).

Tekintettel az intermedier és a végső eredmény (kemény végpont, outcome) közötti nem egyértelmű kapcsolatra, a PCOS korszerű terápiájánál és gondozásáná l az orvosoknak törekedni kell a végső eredményeket bemutató kutatások megkeresésére és azok eredményeinek alkalmazására! 

 

Milyen formái, tünetei vannak a PCOS-nek?

Leggyakoribb tünete a rendszertelen vérzés, a hím nemi hormonok fokozott hatása a bőrön.

A PCO, az elhízás és az emelkedett inzulin szint nem feltétlenül igazolható minden esetben.
PCO előfordulhat nem csak a policystás szindrómában, az inzulin szint megemelkedhet elhízásban is, amikor egyébként a többi tünet hiányzik.

Egyre inkább több bizonyíték áll rendelkezésre, hogy a genetikailag meghatározott kórképnek több altípusa is van, ezért a tünetek és a laboratóriumi értékek között is nagy eltérések lehetnek.

 

Milyen kivizsgálások szükségesek PCOS-ben?

A PCOS és a társuló kórképek diagnózisához javasolt, hogy endokrinológiában járatos szakember véleményét kérje. A petefészek ultrahangos vizsgálata félrevezető lehet, ezért a hyperandrogén bőrtünetek és a hormonális és anyagcsere vizsgálatok jelentik a komplett diagnózist.

Alap kivizsgálás közé tartozik: ultrahang (petefészek, méhnyálkahártya), a női és a hím nemihormonok vizsgálata, vércukor, inzulin, vérzsírok.

Nem tartozik a kötelező vizsgálatok közé: az OGTT és a 25 OH-D3 vitamin mérése.

 

Mi a hyperinzulinaemia?

A hyperinzulinaemia (emelkedett inzulin szint) az inzulin rezisztencia (IR) laboratóriumi jele. Napjainkban sincs egységes állásfoglalás, hogy PCOS-ben mikor és milyen módszerrel határozzuk meg az az inzulinreztisztenciát (IR). A gyakorlatban gyakran elegendő az éhomi inzulin meghatározása. Az inzulin szint laboronként eltérő lehet (Legtöbbször 20-25 mU/ml). Amennyiben a mért inzulin érték ezt a határt meghaladja, hyperinzulinaemiáról beszélünk, mely gyakran inzulin rezisztencia.

Referencia inzulin szintek OGTT során*

 

Inzulin szint

Inzulin szint(SI egységben*)

Éhgyomri

< 25 mIU/L

< 174 pmol/L

30 perces érték

30-230 mIU/L

208-1597 pmol/L

1 órás érték

18-276 mIU/L

125-1917 pmol/L

2 órás érték

16-166 mIU/L

111-1153 pmol/L

*SI mértékegységre történő átszámítási faktor  x 6.945

 

 

*(forrás: Shlomo Melmed Kenneth Polonsky P. Reed Larsen Henry KronenbergWilliams Textbook of Endocrinology, Elsevier, 2015)

OGTT során mért normál inzulin koncentrációkat három kutatás eredménye alapján.

I. KUTATÁS

A "Prediabetes Insulin Resistance Research" program keretében a 0. ás a 120. perces normál inzulin értékek az alábbiak voltak.
Inzulin 0. percben <15 μIU / ml (mIU/L)
Inzulin 120. percben <80 μIU / ml (mIU/L)

II. KUTATÁS

Az inzulinszinteket EMELKEDETTNEK tekintették, ha - az amerikai populáció 95. percentilisére vonatkoztatva - a mért érték a laboratóriumi referencia-tartomány felett volt.

Alkalmazott referencia értékek:
éhomi inzulin > 19 μIU / ml
2 órás (75 g orális glükóz után) inzulin> 79 μIU / ml

III. KUTATÁS

ÉHOMI INZULIN SZINT:
Normál referencia tartomány: 3,0-30,0 µIU/ ml ( 3,0-30,0 mIU/l = 20,835 pmol/L - 208,35 pmol/l)
OGTT SORÁN:
Normál inzulin szint: 75-100 µIU/ml -ig (= 75-100 mIU/l = 520 - 694 pmol/l)

Önmagában az inzulin szint meghatározása NEM ELEGENDŐ, szükséges az inzulin és a cukoranyagcsere együttes értékelése.

Az inzulinrezisztencia és a glükózanyagcsere állapotának együttes megítélésére több számítási módszer is használható. Leggyakrabban alkalmazott módszer a HOMA inzulinrezisztencia index (HOMA-IR) kiszámítása.

A HOMA-IR kiszámítása a következő képlettel történik: [0’INS (mU/l) x 0’VC (mmol/l)] / 22,5.

Jelenlegi klinikai gyakorlat szerint, amennyiben az érték 4,4-nél magasabb, az IR egyértelműen igazolható.

Példa:
A vércukor érték felső határa: 5,2 mmol/l
Az inzulin felső határa (legtöbb laboratóriumban 20-25 mIU/l)

Ha ez alapján számoljuk ki a HOMA értéket:

Az inzulin alacsonyabb normál felső határával kalkulálva: HOMA-IR: 4,62
Az inzulin magasabb normál felső határával kalkulálva:     HOMA-IR: 5,77

Debreceni Egyetem Klinikai Központ, Laboratóriumi Medicina
inzulin felső határ: 22,0 mIU/l
Ez alapján IR van, ha a HOMA >5,04

A HOMA-IR értékét NEM SZABAD abszolutizálni ugyanis az éhomi inzulin értékét, az alkalmazott laboratóriumi módszeren kívül, több tényező (éjszakai pihenés, menstruációs ciklus, testtömeg) is befolyásolja. Ugyanakkor ez fontosabb, mint a terhelés során mért inzulin értékek! Nem szabad elfelejteni, hogy terhelés során 75 g glükóz hatására emelkedik az inzulin, ami a napi élet során ritkán fordul elő.

Ezért - ha csak terhelésre emelkedett az inzulin (a vércukor normális), elegendő a diéta!

Késő szövődmények szempontjából ugyanakkor figyelembe kell venni a prevenció, főleg a rendszeres vércukor, a vérzsírok és a vérnyomás mérése, illetve a fogyás miatt (metabolikus szindróma megelőzése)!

A peteérési zavar és a Metformin kezelés szempontjából fontosabb az emelkedett inzulin szint, ugyanis az inzulin befolyásolhatja a petefészek theca sejtjeiben folyó androgén képződést (főleg androsztendiont), mely gátolja a peteérést.

Jelenleg NINCS megbízható adat arra vonatkozóan, hogy az OGTT során észlelt inzulinszint emelkedés mértékéből klinikailag fontos következtetést lehetne levonni a megelőzés vagy a terápia (pl. metformin) szempontjából.

Ugyancsak NINCS olyan megbízható kutatási adat, mely alapján megadható lenne a 120. percben mért inzulin normál tartománya.

Ennek a szempontnak a figyelembe vétele azért fontos, mert egyre több magyarországi orvos is csak az inzulin emelkedés mértéke alapján javasol betegének metformint és nem veszi figyelembe a vércukor szintet.

MEGJEGYZÉSEK:

  • Az IR meghatározása jelenleg még nem egységes
  • Történnek vizsgálatok a HOMA-IR és egyéb betegségek közötti kapcsolat megállapítására
  • Vannak szigorubb vélemények arra vonatkozóan, hogy 2,5 felett már IR van.(Klinikai gyakorlatunkban 3,5 feletti értéket tekintünk nem normálisnak.)
  • Az emelkedett inzulin koncentrációk hosszútávú kórjelző értéke még nem nem egyértelműen igazolt, de nagyobb kockázatot jelenthetnek az úgynevezett metabolikus szindróma kialakulása szempontjából.

 

Milyen kezelési lehetőségek vannak?

1. Életmód változtatás: Diéta és fokozott mozgás.

2. Az androgén hatás csökkentése

3. Az androgenizációs tünetek csökkentése

4. Vérzészavarok kezelése

  • Hormonális fogamzásgátlók
  • ovuláció indukció (diagnosztikus célból)
  • hyperinzulinizmus csökkentése (metformin, myo-inositol). Nem minden esetben rendezi a menstruációt, de javítja a beteg anyagcsere állapotát. Főleg a NIH szerinti kritériumok alapján diagnosztizált eredményes.)

Lásd még:

Metformin alkalmazása inzulinrezisztenciában
 

Inositol alkalmazásának lehetőségei

 

Hormonális fogamzásgátlók alkalmazása PCOS-ben

A vérzészavar kezelésére, főleg az alacsony androgenitású gesztagéneket - desogestrelt, gestodent, norgestimatot vagy drospirenont - tartalmazó fogamzásgátlók alkalmazását a legtöbb irányelv még jelenleg is az első vonalbeli kezelésként ajánlja, amennyiben a betegnek nincs meddőségi panasza.

Az alkalmazott készítménynél figyelembe kell venni még a klinikai hiperandrogén bőrtüneteket és az alkalmazott készítmény kockázatát.  Az enyhe fokú hiperandrogén bőrtünetek (akne) tüneti kezelésére, a lokális vagy szisztémás bőrgyógyászati kezelésen kívül OCP-k vagy fogamzásgátló hatású ciproteron-acetátot tartalmazó készítmények egyaránt alkalmazhatók. A készítmények gesztagen tartalma szerint a ciproteron-acetátot tartalmazó készítmények eredményesebbek, mint a levonorgesztrelt, a desogestrelt vagy a drospirenont tartalmazó OCP-k.

Enyhe fokú hirsutismus esetén dienogesztet vagy drospirenont tartalmazó készítmények egyaránt alkalmazhatók, de a középsúlyos vagy súlyos hirsutismus, illetve  androgen alopecia esetén, már a ciproteron-acetát + EE tartalmú, illetve egyéb antiandrogén hatású készítmények alkalmazása javasolt.

A megfelelő készítmény kiválasztásánál figyelembe kell venni a készítmények összetételét. Főleg a gesztagen komponens fokozhatja a vénás thromboembólia (VTE) kockázatát.

 

4.Meddőségi panaszok kezelése

  • clomifen-citrát (Clostilbegyt,) jelenleg a clomifen-citrát még mindig az elsővonalbeli kezelés
  • gonadotropinok alkalmazása
  • hyperinzulinizmus csökkentése (főleg clomifen-citrát eredménytelensége esetén alkalzható clomifen-citráttal együtt)
  • műtéti eljárások (endokoaguláció, lézer-vaporizáció (ODL) ). Ennek eredményessége nem kedvezőbb a gyógyszeres terápiánál, ezért jelentősége csökkent.
  • IVF-ET

5. Elhízás kezelése

6.Szív-érrendszeri betegségek és anyagcsere zavarok megelőzése és kezelése

7. Pszichés zavarok kezelése

8. Onkológiai prevenció

 

Minden esetben hatásos a metformin?

NEM. A metformin egyébként hivatalosan CSAK cukorbetegség vagy praediabetes (emelkedett éhomi vércukor (IFG) és / vagy csökkent glükóz tolerancia (IGT)) eseteiben alkalmazható! Ugyanakkor jelenleg is több kutatás vizsgálja a metformin alkalmazásának lehetőségeit és eredményeit PCOS-ben, amennyiben az inzulin érték emelkedett.

Eddigi bizonyítékok:

  • 1. A hyperandrogén bőrtünetek javulásában NEM igazoltak hatást.
  • 2. NEM vagy CSAK nagyon szerény hatás igazolható a testtömeg csökkentésére.
  • 3. NEM minden betegnél rendezi a menstruációt.
  • 4. Bár alkalmazása javítja a peteérés esélyét, rendezheti a menstruációt, növelheti a terhességek számát, az NEM igazolt, hogy az élve születések száma is növekszik.
  • 5. NEM minden PCOS, betegnél igazolható anyagcsere (pl. vércukor) eltérés. Ezért az emelkedett inzulin szint, egyéb anyagcsere zavarok, meddőségi panaszok HIÁNYÁBAN, nem indokolt a metformin rutinszerű alkalmazása! (Bár lényegesebb kockázatot nem jelent.) 

UGYANAKKOR

A metformin kezelés javítja metabolikus paramétereket, olyan populációban, akiknél magas a 2TDM kialakulásának kockázata, de PCOS-ben, a metformin ilyen irányú vizsgálata, még nem zárult le.

 

Metformin szedése okozhat panaszt?

Igen. 

Ezek egy része a nem megfelelő diétával (nem elegendő szénhidrát bevitel) függnek össze.

A felsorolt panaszok és tünetek is indokolják, hogy elhízás esetén - még akkor is, ha IR igazolható - előbb diéta és fokozott mozgás szükséges és csak ennek eredménytelensége esetén javasolt a metformin.

Ugyancsak fontos a metformin szedés alatt a megfelelő életmódra vonatkozó tanácsok (diéta és fokozott mozgás) betartása.

A retard (XR) gyógyszerforma csökkentheti a panaszok egy részét.

 

A metformin gyakoribb mellékhatásai:

• Hasmenés

• Puffadás (emésztőrendszerei gázképződés)

• Fejfájás

• B12 vitamin és folsav hiány (feszívódásukat gátolja)

• Az orr duzzadása

• Ízlelés problémái

 

A metformin nem gyakori mellékhatásai:

• Súlyos légzési nehézség

• Hidegrázás

• Szédülés

• Túlzott izzadás

• Köröm problémák

• Az influenzaszerű tünetek

• Szívdobogás érzése

• Renyhe bélmozgások

• Emésztési zavarok

• Orrgyulladás

• Hasi fájdalom

• Izomfájdalom

• Bőrkiütés

 

A metformin ritka mellékhatásai:

• Akut légzőszervi distressz szindróma

• Tejsav-acidózis (vérsavasodás a magas tejsavszint miatt) EZ A LEGSÚLYOSABB MELLÉKHATÁS!

• Az alacsony vércukor (gyakran ez okozza a rossz közérzetet)

• Megaloblasztikus vérszegénység (folsav és B12 hiány miatt)

• Álmosság

 

Ha egyéb kérdése lenne regisztráljon (VIP regisztráció) a www.hormoninfo.hu távkonzultációs weblapon.

Dr. Gődény Sándor