Pro-Qaly Egészségügyi és Szolgáltató Kft.

Hyperandrogen bőrtünetek vizsgálata

A hiperandrogén bőrtünetek diagnosztikája

A hiperandrogén bőrtüneteknél használt nőgyógyászati-endokrinológiai diagnosztikai eljárásoknak három fő célja van:

1., Tisztázni a hiperandrogén hatás eredetét (pl PCOS, idiopathias (ismeretlen) eredet, hormontermelő daganat)

2., Tisztázni a fertilitási viszonyokat.

3., Szűrni a hyperandrogenismussal járó rizikótényezőket.

Az acne legtöbbször nem igényel endokrin kivizsgálást. Azonban ha a tünetekhez hirsutismus és / vagy alopecia társul, főleg ha azok virilismus résztünetei, vagy ha a beteg kövér, illetve oligomenorrhoeás, továbbá a késői típusú, és a terápia rezisztens formáknál az androgének szintjét és szükség esetén a fokozott termelődés forrását vizsgálni kell. A választott módszert mindig a beteg állapota illetve a rendelkezésünkre álló lehetőségek döntik el.

 A hiperandrogén bőrtüneteknek, köztük az acnenak nincs jellemző hormonstátusuk, a tünetekkel járó hormonszintek különbözőek lehetnek, attól függően, hogy a panaszok háttérben kimutatható-e valamilyen endokrin betegség vagy idiopathiás elváltozásról van-e szó. A funkcionális vagy organikus eredetű endokrin betegség esetén a jellemző hormonstátust a kórkép jellege - és nem a bőrtünet - határozza meg.

 Nőgyógyászati szempontból alapvető a ciklus 3. napján meghatározni a follikulus stimuláló hormon (FSH), a luteinizáló hormon (LH), az ösztradiol (E2) és a prolaktin szinteket, illetve a ciklus 21-23. napja között levett vérben megmérni a progeszteron (P), az E2 és a prolaktin koncentrációkat. A vizsgálatokból az alap LH és FSH szintre, az LH/FSH arányra, az ösztrogén és prolaktin szintekre, illetve az ovulációra kapunk információkat.

A totál tesztoszteron (T) és egyéb androgének mellett fontos a „sex hormone binding globulin” (SHBG) meghatározása, mellyel kiszámítható a szabad tesztoszteron aránya (fT), illetve a "free androgén index" (FAI).

Egyéb laboratóriumi vizsgálatok: A hirsutismussal és / vagy obesitassal járó eseteknél a rizikófaktorok szűrése egyre nagyobb jelentőségű. Ennek keretében kerülhet sor a vércukor, inzulin és lipidek meghatározására. Az androgének lebomlását a májműködés befolyásolhatja, ezért - főleg emelkedett androgén szint esetén - a májenzimek meghatározása az alapvizsgálatok közé tartozik.

Lásd még: pattanások, fokozott szőrnövekedés, hajhullás

 

A megfelelő diagnózis meghatározása érdekében kérje ki a problémájában jártas nőgyógyász-endokrinológus véleményét!